Recenze Zebra MC9300

V dubnu 2019 byla uvedena na trh zcela nová verze mobilních terminálů Zebra MC9300 s operačním systémem Android, doplněným pokročilými nástroji Zebra mobility DNA. Podívejme se, jaká vylepšení přinesla.

S miliardami stále výkonnějších smartphonů, které se dnes používají, stále existují pracovní místa a úkoly, které jsou mnohem lépe obsluhovány tradičními a zdánlivě staromódními mobilními terminály. Úlohy, jako je rychlé snímání čárových kódů pro správu zásob, příjem/vyskladňování, zpracování vráceného zboží, cross docking, kontrolu kvality sledování pohybu dílů, aplikace pro cenový audit a mnoho dalších.

A to je důvod, proč společnost Zebra představila v dubnu 2019 mobilní terminál MC9300, aktualizovanou verzi staršího dříče, kterého se za asi 20 let prodalo přes tři miliony kusů, což je více než jakéhokoliv jiného podobného zařízení. Jaké je tajemství dlouhověkosti kapesní výpočetní platformy, která je tak odlišná od moderního smartphonu? Jedním slovem, funkčnost. MC9300 je zařízením pro práci, multifunkčním nástrojem, který je stejně praktický a univerzální, jako švýcarský nůž, a také stejně nezničitelný.

Odkaz úspěchu a inovací

A stejně jako švýcarský nůž je MC9300 schopen nejen zvládnout všechny druhy úloh, ale také je k dispozici s velkým množstvím různých kombinací funkcí, což z něj činí ten pravý nástroj pro práci, bez ohledu na to, o jakou se jedná. Pro kapesní terminály, které snímají čárové kódy, to znamená dostupnost čtyř různých integrovaných snímacích jednotek a pět rozdílných uspořádání klávesnice. A to vše s možností volitelného vybavení jako fotoaparát či speciální verze pro extrémně chladné nebo výbušné prostředí.

Nyní přidejme extrémní odolnost a trvanlivost a mělo by být jasné, proč je pro tento druh zařízení stále dost místa na trhu. Smartphony v pouzdru lze dnes použít pro úžasný počet úkolů, ale stále existuje spousta nasazení, kde bude fungovat pouze speciální průmyslový nástroj, jakým je MC9300.

Pokud jde o evoluci, řada MC9000 sahá až do roku 2003, kdy společnost Symbol Technologies vytvořila pro na snímání čárových kódů náročné aplikace model MC9000 jako moderní, kompaktní a lehký kapesní terminál ve stylu baterky. Původní verze byla výrazně průmyslovou verzí konceptu Microsoft Pocket PC té doby, která byla dostupná buď s Windows CE nebo s přívětivějším Windows Mobile.

Do roku 2006 prodal Symbol půl milionu těchto terminálů a doplnil řadu variant, jako MC9090-G, určený pro vnitřní/venkovní použití s podporou hlasu i dat, nebo MC9090-S s o něco menšími rozměry, či MC9097, který měl schopnost pracovat jako vysílačky Nextel Walkie-Talkie.Symbol byl odkoupen společností Motorola Solutions, která v červnu 2013 představila podstatně aktualizovaný model MC9200, který vycházel z celkového designu řady MC9000 a dodržoval kompatibilitu s existujícími periferiemi a příslušenstvím, což umožňovalo nákladově efektivní upgrade.

V roce 2014 byla podniková divize společnosti Motorola Solutions, v podstatě dřívější Symbol, získána společností Zebra Technologies. Ukázalo se, že Zebra je vhodným strážcem tohoto inovačního pokladu, byla však zaneprázdněna modernizací a budováním nástupnického zařízení, což nemusí být vždy snadné, pokud se potýkáte s vytvořením převratného, ale v dnešní době stárnoucího designu.

Kupředu s Androidem a novými technologiemi

Co tedy Zebra učinila s touto nejnovější iterací platformy MC9000, se zařízením MC9300? Největší výzvou bylo přenést design, původně vytvořený pro miniaturní verzi Windows a ovládaný klávesnicí a stylusem, na operační platformu Android, která nyní dominuje smartphonům a malým tabletům.

Android, vytvořený v oblasti smartphonů jako konkurence iPhonu, je navržen pro kapacitní multi-dotykové ovládání. To znamenalo pro MC9300 větší obrazovku (4.3 versus 3.7 palce u MC9200), ačkoliv MC9300 lze stále obsluhovat také stylusem.Na straně software a funkcionality má společnost Zebra s Androidem značné zkušenosti. K dispozici je Zebra „Mobility DNA“, integrovaná sada obchodních, řídících a vývojových nástrojů, které mění systém Android na podnikový operační systém.

Pokud se obáváte rychlosti vydávání nových verzí Android, Zebra garantuje aktualizace minimálně na dvě hlavní budoucí verze OS Android. A protože mnoho uživatelů MC9300 přejde ze stávajících zařízení s Windows Embedded Handheld/CE, Zebra si klade za cíl učinit přechod z OS Windows na Android tak bezbolestný, jak je to jen možné, a to díky přednastavené terminálové emulaci a množství migračních nástrojů a služeb.
Z technologického hlediska profituje MC9300 z kompletně přepracovaného základu.

Procesor, RAM, velkokapacitní úložiště, kabelová i bezdrátová komunikace, senzory, fotoaparáty a dostupná řada snímačů čárových kódů jsou všechny aktuální a optimalizované pro použití Androidem. To zahrnuje rychlý osmijádrový procesor Snapdragon 660 na frekvenci 2.2 GHz, podporu vysokokapacitních SDXC microSD karet, rychlé dvoupásmové WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC a mnohem výkonnější baterii. MC9300 také slouží jako vysílačka s podporou funkce přenosu hlasu Voiceover-IP a předlicencovaným softwarem PTT Express.

Stejně jako jeho předchůdci, nabízí i MC9300 několik možností snímání čárových kódů v krátkém, středním, nebo dlouhém rozsahu. K dispozici jsou také integrované snímače SE4750 DP, které rychle a spolehlivě čtou čárové kódy vyleptané či vtištěné přímo do povrchu kovů či plastů. Pistolová rukojeť snižuje únavu v náročných aplikacích snímání čárového kódu. Okénko snímače je chráněno odolným sklem Corning Gorilla Glass.

Tak odolný, jak jen může být

MC9300 je navržen tak, aby odolal i velmi drsným a náročným pracovním podmínkám. Rozsah provozních teplot -20 °C až 50 °C umožňuje použití v téměř každém prostředí. Speciální verze pro mrazírenské sklady pracuje dokonce při teplotách až -30 °C. Přístroj prošel přísným „bubnovým“ pádovým testem (2000 nárazů z výšky 1 m) a bez ohledu na teplotu zvládne pád z výšky 1.8 m na betonovou podlahu (a 2.4 m při pokojové teplotě). Stupeň krytí byl oproti MC9200 navýšen z IP64 na IP65/67.

Migrace do budoucnosti

Celkově lze říci, že s novým MC9300 nabízí společnost Zebra velkému počtu uživatelů řady MC9000 moderní a i do budoucna využitelnou možnost aktualizace / výměny stávajících terminálů se zpětně kompatibilním příslušenstvím, rozsáhlým přizpůsobením a snadnou migrací na Android.

Specifikace Zebra MC9300

Uvedení na trh

04/2019

Provedení

Odolný handheld ve stylu baterky

Rychlost CPU

Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 660/2.2 GHz

OS

Android 8.1 „Oreo“

RAM/ROM

4 GB/32 GB Flash pSLC

Sloty pro karty

Uživatelsky přístupný MicroSD s podporou SDHC (až 32 GB) a SDXC (až 256 GB)

Typ displeje

Barevný TFT

Velikost/rozlišení displeje

4.3‘‘ / 480 x 800 pixelů

Digitizer/pero

Kapacitní dotykový (zadávání prstem, v rukavici nebo stylusem; sklo Corning Gorilla Glass se vzduchovou mezerou (standardní model) nebo opticky vázaný (model pro mrazírny))

Klávesnice/ klávesy

Numerická a alfanumerická klávesnice s 29/34/43/53/58 klávesami vyměnitelná v terénu, s podsvícením

Navigace

Směrové klávesy, spouště

Kryt

Nárazuvzdorný plast

Provozní teplota

-20 °C až 50 °C

Stupeň krytí

IP65 a IP67

Odolnost – pád

Opakovaný pád z 2.4 m na beton

Odolnost – náraz

2000 nárazů z 1 m při pokojové teplotě (4000 úderů)

Odolnost - vibrace

4 g PK Sinus (5 Hz až 2 kHz); 0.04 g 2 Hz náhodně (20 Hz až 2 kHz); 60 min každá osa, 3 osy

Rozměry (ŠxVxH)

88 x 240 x 189 mm

Hmotnost

765 g vč. baterie

Napájení

Li-Ion 3.6V, 7,000mAh, 25.2 Wh

Senzory

Okolního světla, pohybu

Fotoaparáty

Přední: 5 MP fixní ostření, clona 2.0; Zadní: 13 MP automatické ostření, clona 2.2, LED blesk

Snímač

SE965 1D laser

SE4750 SR 1D/2D imager

SE4750 DP 1D/2D imager

SE4850 1D/2D imager

Rozhraní

Vysokorychlostní USB 2.0 (host a klient), mikrofon, reproduktor

Bezdrátová komunikace

802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/w, NFC, Bluetooth 5.0 s BR/EDR a podporou BLE

Ceníková cena

Na dotaz

Brožura

brožura Zebra MC9300

Web stránka

Web stránka Zebra MC9300

Autor článku: Conrad H. Blickenstorfer, ruggedpcreview.com 

Vyzkoušejte terminál Zebra MC9300

Pokud Vás terminál Zebra MC9300 zaujal, nabízíme Vám prezentaci v prostorách Vaší společnosti. Zařízení Vám můžeme také bezplatně zapůjčit. Kontaktujte nás pomocí formuláře níže, ozveme se Vám!

Kontaktní formulář

Vyplněním Vašich osobních údajů se ESP holding a.s., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 27261387, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde