RFID, nebo čárový kód? Porovnání výhod a nevýhod obou technologií

Váháte, zda využívat technologii čárového kódu, či modernější možnost – RFID? Seznamte se s hlavními pro a proti jednotlivých řešení. Při konečné volbě se však obraťte na certifikované odborníky. Tento článek vám poslouží jako základ.

RFID oproti technologii čárových kódů vyniká v efektivitě a provozních nákladech

Plně automatizované skenování a lokalizace i bez přístupu k RFID tagu

S RFID technologií nepotřebujete k tagu přímý přístup, abyste jej naskenovali. Pokud je položka například ukrytá v krabici, není to pro obsluhu překážka. RFID navíc dokáže načíst na větší vzdálenost současně několik tagů. Proto lze efektivně identifikovat celé palety jedním stisknutím tlačítka na RFID čtečce.

V případě RFID brány (UHF Gate) systém automaticky identifikuje všechny položky, které bránou projdou. Toto řešení je perfektní v logistice a výrobě, kde lze načíst označené zboží či materiál například při průjezdu palety z jedné haly do druhé.

Technologie čárových kódů má oproti RFID poměrně malou účinnost při skenování údajů: Někdy se stane, že čtečka selže a kód je nutné vkládat ručně. Ani maximální vzdálenost čárové kódu od čtečky není příliš velká, což způsobuje problémy – stížený přístup ke zboží, chybovost, časová náročnost.

Snížení rizika chybovosti a eliminace nepřesnosti při inventurách

se dostala na úroveň neuvěřitelné spolehlivosti. Protože k ukládání a dálkovému získávání informací ze štítků umístěných na čemkoliv využívá rádiové vlny, riziko lidské chyby je téměř nemožné. Každý tag obsahuje čip s jedinečným identifikačním číslem – ID. Toto ID se shoduje se stejným číslem v elektronické databázi, která obsahuje všechny potřebné informace o označené položce.

Při skenování čárových kódů obsluha postupuje “od kódu ke kódu”. Není se proto čemu divit, pokud nějaký omylem vynechá, nebo nenačte. Ani se nemůžeme divit tomu, že se může při ručním zadávání kódů snadno “přeťuknout” a nesrovnalosti jsou na světě. Chybovati je lidské.

RFID technologie tak umí minimalizovat chybovost, která nastává při ručním skenování. Eliminace chyb se pozitivně projevuje ve snížení nákladů.

Řízení skladu: Zásoby v ideální rovnováze

Osvědčené postupy využívají strategii, která udržuje správnou rovnováhu ve skladových zásobách. Klíčem k efektivnímu řízení skladu je právě RFID technologie, která dokáže automaticky sledovat inventář, pohyb položek ve skladu nebo v distribučním centru.

S ručním skenováním čárových kódů nezjistíte tak účinně, jaké výrobky či materiály máte na skladě a kolik jich potřebujete přiobjednat.

Ochrana a sledování majetku firmy téměř bez práce

RFID je výborné řešení také pro sledování majetku ve firmě. Ať už potřebujete kontrolovat pohyb mobilních technologií, nebo například automobilů, RFID technologie je východiskem.

Jakoukoliv položku označíte RFID tagem, můžete ji jednoduše sledovat. Pokud máte například vstupy vybavené fixními RFID čtečkami, vždy získáte přehled o tom, kudy se sledovan položky pohybují. Dokonce lze nastavit automatické upozornění, když je položka přesunutá z oprávněného umístění, například z centrální budovy.

Spravovat majetek firmy lze samozřejmě také pomocí čárových kódů. Pokud však chcete firmě ušetřit čas a získat přehled, je RFID technologie lepším řešením.

Úspora nákladů za lidskou práci

I když je investice do RFID technologie vyšší než u systému čárových kódů, rychle se vám vrátí.

Představte si, kolik času stráví jeden pracovník, který musí naskenovat 40 položek na jedné paletě s použitím čárové kódu. Pokud je paleta v regále, potřebuje se k ní dostat, otočit si krabice, případně je vyndat a přeskládat. V horším případě musí některé položky z krabic vyndat, aby se dostal k čárové kódu.

S RFID tagem a čtečkou? Pouze jedno stisknutí tlačítka. Pouze několik sekund, které nahradí minuty času.

Výhody systému čárových kódů: Zavedený standard a jednoduché ovládání

I když je RFID velice moderní technologie budoucnosti, nemůžeme systému čárových kódů upřít 2 základní výhody:

Je to zavedený standard, který hraje v identifikaci hlavní roli desítky let. Mnoho firem si bez něj nedokáže své fungování ani představit. RFID je proti tomu stále technologie, která se stále vyvíjí, ale brzy zcela převezme otěže.

Pro čárové kódy dále mluví jednoduché využití: Ke čtení lineárních čárových kódů lze zpravidla použít jakýkoliv snímač čárových kódů, včetně 2D snímačů.

Přesto tyto výhody nepřeváží benefity modernějšího nástupce, RFID technologie.

Slabší stránky RFID? Výhody ukryté v nevýhodách

Má vůbec RFID technologie nějaká zásadní omezení? Ano i ne. Radiový signál mezi tagem a čtečkou může být zachycený, což představuje hrozbu úniku důvěrných dat. Ovšem signál lze zakódovat.

O RFID tag můžete přijít fyzickým zničením, ale která technologie odolá všemu? RFID tag je odolnější než čárový kód. Zničit ho může například silný elektromagnetický impuls. Ale i v něm je skrytá další výhoda.

Nastávají totiž situace, kdy je zničení RFID tagu žádoucí. Existují zařízení, která slouží k trvalému zničení tagu. Například pokud už nechcete RFID tag dále používat, nebo jej nahradit jiným, není třeba každý tag ručně odstraňovat. Stačí impuls (některé RFID tagy mají zabudované funkce sebezničení, které při vložení příslušného kódu učiní soustavu nepoužitelnou).

Překážky při zavádění RFID: Zbytečná nedůvěra v novou technologii

V mnoha aspektech má RFID technologie jednoznačné výhody. Možná se ptáte, proč systém čárových kódů ještě nepřeválcovala. Jedním z důvodů je čárové kódy mají dlouholetou tradici a RFID se stále ještě vyvíjí.

První výrobky označené kódem se objevily v amerických obchodech už v sedmdesátých letech. Systém čárových kódů má tedy velmi dlouhou tradici – dnes se s ním setkáme prakticky na všech výrobcích, protože bez nich by nebylo možné obchodování, ani moderní skladové hospodářství.

RFID je oproti tomu nová technologie, která s sebou mnohdy nese nedůvěru. Přitom už nejde o nováčka, kterého je třeba se bát. RFID technologie je ve stavu, kdy ji může využít každý, kdo o ni má zájem: Náklady na RFID tagy a čtečky už nejsou překážkou, protože hlavním zájmem každé firmy je, aby značení zboží probíhalo přesně, bez chyb a účinně.

RFID technologie však stále podstupuje určitý vývoj a standardizaci. Proto je vhodné dbát při výběru vhodného řešení obezřetnosti, vzít v úvahu použitelnost zařízení v průběhu dalších let a samozřejmě na konkrétní vlastnosti veškerého příslušenství, od RFID čipů až po mobilní či fixní čtečky a operační systém.

S tím si ale hlavu dělat nemusíte. Naši certifikovaní odborníci vám pomohou vybrat RFID řešení, jenž přesně vyslyší vaše potřeby.

Ozvěte se nám skrze poptávkový formulář. Společně vyřešíme vaši situaci.

Kontaktní formulář

Vyplněním Vašich osobních údajů se ESP holding a.s., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 27261387, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde