Jak vybrat odolný tablet

Průmyslové prostředí může být pro mobilní zařízení nemilosrdným místem, zejména pokud jde o elektroniku. Velmi málo z takzvaných odolných zařízení zůstane v takovém prostředí nedotčeno nebo nabídne smysluplnou životnost.

Přesto poptávka po zařízeních s odolnou konstrukcí a zvýšenou spolehlivosti ukazuje, že produkční a servisní systémy jsou hladové po datech. Ve většině případů je nejlepším způsobem, jak uspokojit tyto požadavky, sběr dat v reálném čase prostřednictvím průmyslových mobilních zařízení. Tužka a papír jednoduše už dávno nesplňují požadavky dnešního průmyslového prostředí.

Maximalizace životnosti výpočetní techniky obecně má dopad na náklady a kontinuitu. Dnes si již řada uživatelů průmyslové automatizace uvědomuje výhody počítačů založených na Androidu. Počítače s Androidem jsou levnější alternativou k tradičním počítačům se systémem Windows z mnoha důvodů. Počítače s Androidem obsahují procesory ARM, které jsou nákladově efektivnější než procesory Intel. Navíc průmyslové počítače Android nepodléhají licenčním poplatkům za operační systém, které jsou vyžadovány u počítačů s Windows. Průmyslové počítače Android nevyžadují dodatečnou kapacitu na ukládání a požadavky na paměť, které jsou nezbytné pro počítače s Windows. Úspory nákladů spojené s těmito rozdíly vedou odvětví průmyslové automatizace k výpočetním systémům založeným právě na systému Android.

Evoluce počítačů s Androidem je doprovázena armádou vývojářů, kteří využívají zjednodušeného prostředí pro vývoj software. Vývojáři pro systém Android mohou aplikace snadno přizpůsobit tak, aby vyhovovaly jedinečným I/O zařízením, zatímco grafické uživatelské rozhraní (GUI) mohou vytvořit pro správu jakékoliv průmyslové aplikace.

Mobilita

Mobilní zařízení mohou využívat rozhraní pro komunikaci s ERP a WMS systémy či s diagnostickými a preventivními programy údržby. Ačkoliv výhody monitorování a řízení systémů s Android zařízeními se zdají být zřejmé, donedávna to nebylo možné realizovat v průmyslovém prostředí. Běžně nabízená spotřebitelská zařízení s operačním systémem Android nejsou pro průmyslové prostředí vhodná. Postrádají odolnost, výdrž bateriš a nabídku periferií, které jsou obvykle neodmyslitelné pro efektivní využítí při specifických úkolech. Tyto úkoly je nutné vykonávat pomocí odolných tabletů. Hledání druhu počítačového hardware, který může přežít v průmyslovém prostředí či na skladovém dvoře, při poskytování vyšší funkčnosti než běžné spotřebitelské zařízení, zahrnuje některé klíčové aspekty.

Zde je několik faktorů, které by měl každý uživatel z oblasti průmyslu zvážit při hledání vhodného tabletu:

1. Schopnost pracovat v průmyslovém prostředí

Počítačové tablety používané v průmyslovém prostředí budou integrovány do výrobních linek a ramen strojů, budou využívány jako rozhraní mezi obsluhou a strojem (HMI), budou připojené k vozíkům, nebo jako pracovní stanice. Většinou se tato zařízení používají ve špinavých, prašných podmínkách nebo v oblastech s extrémními teplotami.  Zde není místo pro spotřebitelské počítače a tablety. Podle inženýra jednoho dodavatelského řetězce museli počítače neustále obměňovat: „Padaly jako mouchy“, vzpomíná. Takové prostředí vyžaduje odolné počítače. Mnoho provozů využívá odolné tablety, které jsou provozovány jak uvnitř tak venku. Například, pokud zaměstnanec používá tablet ve vyhřátém vozidle a vystoupí s ním ven do teploty pod bodem mrazu, může to způsobit kondenzaci vnitřní vlhkosti. Tato vlhkost může spotřební výrobky poškodit, speciálně pokud se takto používají opakovaně. Průmyslová zařízení však mají interní komponenty nacvržené tak, že nejsou těmito teplotními výkyvy ovlivněny.

Takovým podmínkám odolají pouze tablety s vysokým stupněm krytí IP, který indikuje, že zařízení je dostatečně utěsněno vůči vniknutí cizích látek a vlhkosti, ať už pod přední rám, nebo do celého přístroje. Pro extrémní teploty mají některé z průmyslových tabletů navržen bezvětrákový chladič. Tyto jednotky chrání své vnitřní komponenty před vniknutím cizích částic při současném efektivním rozptylu tepla. Jsou s hopné pracovat při širokém teplotním rozsahu a mohou být používány venku na skladovém dvoře nebo u strojů generujících velké teplo.

2. Čitelnost obrazovky, citlivost dotyku

Dva rozhodující faktory pro použití tabletu v průmyslovém prostředí jsou čitelnost a citlivost na dotek. Osvětlení továrních hal se může pohybovat od velmi slabého až po extrémně jasné. Zvažte jednotky nabízející na slunci čitelné LCD obrazovky s vysokým rozlišením, s TFT displejem, CCFL podsvícením, vysokým jasem a širokým pozorovacím úhlem. Čitelnost je zásadní, protože informace musí být z obrazovky přečteny rychle a jakékoliv chyby mohou vést k závažným následkům. Požadavky průmyslových aplikací vyžadují obrazovky s dobou životnosti 100 milionů dotyků. Mnoho průmyslových operací, zejména údržby, elektrických rozvodů nebo oplachování, vyžadují ochranu rukou a obrazovky tak musí reagovat i na dotyk v rukavicích.

3. Přenosnost

Neznamená pouze schopnost pracovat bez připojení, ale také schopnost odolat hrubému zacházení v průmyslovém prostředí. V halách závodů tato manipulace zahrnuje příležitostné pády, které mohou pro spotřebitelský tablet znamenat vyřazení z provozu. Odolný tablet vydrží i pády z výšky 1.2 m na dřevěnou podlahu.
Existují také provozy, kde vysokozdvižné vozíky využívají tablety upevněné v kabině za účelem předávání informací řidiči od systému pro manipulaci s materiálem. Robustní tablety mohou odolávat vibracím i v tomto prostředí s vysokým pohybem

4. Odolnost proti vlhkosti, vodě

Pro potravinářský, nápojový a farmaceutický průmysl jsou prostředí, kde je výrobní zařízení umýváno horkou vodou. Zde může dojít ke tvorbě páry nebo kondenzaci. Pro spotřebitelské počítače jsou takové podmínky fatální. Vodotěsné tablety jsou naopak navrženy tak, aby těmto podmínkám odolaly. Jsou schopné pracovat v prostředí s širokým teplotním rozsahem a vysokou vlhkostí. Ve zpracovatelském závodě mohou odolné průmyslové tablety přecházet z chladných/mrazivých teplot chladniček či mrazáků do horkého prostředí skladů a zpět několikrát denně. Tato zařízení jsou pro uvedené průmyslové odvětví ideální a jsou schopna efektivně pracovat bez nežádoucích reakcí na rychlé změny teploty.

5. Periferie a příslušenství

Provozy v různých odvětvích průmyslu vyžadují různé způsoby použití a práce s tabletem. Univerzální zařízení pravděpodobně neexistuje. Profesionální odolné tablety ale mohlou být přizpůsobeny různým potřebám díky nabídce rozšiřujících doplňků a příslušenství. Ať už jde o stolní dokovací jednotky nebo držáky pro montáž na vysokozdvižné vozíky s podporou nabíjení a datové komunikace, nebo různé popruhy, držáky, ochranné obaly a nebo doplňkové skenenery čárového kódu s vysokým dosahem.  Příklad svkěle rozšiřitelného tabletu je Dlog DLT-M8110 nebo Advantech PWS-872

6. Konektivita

Bluetooth, NFC, a podpora mobilní datových sítí (WWAN) jsou dnes obvyklou součástí běžně dostupných zařízení. V čem se ale jednoltivé tablety liší významně je kvalita WLAN rozhraní. Rozdíl je největší u tabletů prioritně navržených pro držení v ruce. Pokud takový tablet připevníte na vysokozdvižný vozík a začnete se s ním pohybovat v prostorách s nutnoustí roamingu mezi jednotlivými přístupovými body, velmi rychle zjistíte nedostatky při "přepínání" mezi jednotlivými AP. To se obvykle projeví na potížích s pracovní aplikací - ze zkušenosti jsou obzvláště citlivé aplikace připojené platformou telnet. Otázka, zda se bude tablet používat spíše v ruce (pohyb mezi AP není rychlý, vibrace jsou zanedbatelné), nebo spíše "za pohybu" například na palubě vysokozdvižného vozíku (vysoké nároky na schopnost přepínání mezi AP, vyšší odolnost proti vibracím)  je pro výběr tabletu zásadní!

Průmyslové tablety jsou nástroje pro výrobu

Informace jsou pro produkční průmyslové a zpracovatelské operace klíčové a je důležité se vyvarovat nákladných chyb. Data poskytovaná odolnými tablety, která zaměstnanci v těchto podnicích prohlížejí tisíckrát denně, jsou oknem do výkonu jejich systémů a zařízení.
Prostoje jsou smrtící. Jelikož je spolehlivost nutností, společnosti, které vyrábějí přenosné tablety, důsledně testují svá zařízení, aby se ujistily, že zvládají i extrémní podmínky. Vzhledem k tomu, že žádné výrobní nebo zpracovatelské prostředí není stejné, ujistěte se, že váš dodavatel vám může poskytnout zařízení, které vyhovuje požadavkům vašeho provozu a je schopno dosáhnout vašich cílů v oblasti monitorovacích a řídicích systémů. Správný tablet nabídne vašemu prostředí spíše několik let než několik měsíců provozu.
 

Stále pochybujete o výhodách pořízení profesionálních mobilních zařízení? Kontaktujte naše specialisty, poradíme vám s nákupem odolného tabletu či mobilního terminálu a rádi zodpovíme všechny vaše otázky.

Kontaktní formulář

Vyplněním Vašich osobních údajů se ESP holding a.s., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 27261387, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde