Inventura pomocí dronu?

V německém Hannoveru se od 19. do 23. května konal jeden z nejvýznamnějších veletrhů v oblasti vnitropodnikové logistiky – CeMAT 2014. Této mezinárodní akce se jednou za dva roky účastní více než 1000 společností z téměř 60 zemí, které prezentují více než 4000 inovací. V letošním roce byl veletrh rozdělen do pěti sekcí, zjednodušeně by se daly rozdělit jako balení a měření, manipulace a doprava, informační a komunikační technologie, skladování a služby v logistice.

Na začátek je nutné zdůraznit, že jeden den nabízí pro takovou akci neuvěřitelně krátký časový prostor, takže ani úzce zaměřený návštěvník není schopen obsáhnout byť jen jednu konkrétní sekci veletrhu. Budete­ li se tedy v budoucnu rozhodovat o návštěvě veletrhu CeMAT, rozhodně si vyhraďte dostatek času. Určitě se to vyplatí.

Autonomní robotický systém

Mě osobně na letošním CeMATu nejvíce nadchl dron firmy AIBOTIX, který zcela samostatně prováděl inventuru ve skladu. Tento podle mého názoru unikátní vědecko­ výzkumný projekt nazvaný InventAIRy, se zabývá vývojem zcela autonomní létající hexakoptéry, která provádí inventuru v době, kdy se ve skladu nepracuje. Jedná se o platformu určenou pro vnitřní i venkovní skladovací prostory s adaptabilními AutoID technologiemi.

Cílem firmy AIBOTIX bylo vyvinout na člověku zcela nezávislý létající robot založený na principu Internetu věcí (jako Internet věcí se všeobecně označuje koncept sítě, do které jsou zapojené jednoznačně identifikovatelné věci, objekty, stroje a lokality vzájemně spolu komunikující na internetu a zcela bezobslužně si vyměňující údaje a data). Maximální důraz kladli autoři na vlastní organizaci strojů a úplnou interakci mezi systémy.

"Vrtulník s RFID čtečkou"

Dron funguje jako inteligentní mobilní zařízení a získává své kognitivní schopnosti prostřednictvím implementovaných senzorů, které mu poskytují komplexní dynamické posouzení okolního prostředí. Spolu se senzory umístěnými na regálech umožňují systémům samostatně rekognoskovat a analyzovat okolní podmínky tak, že je schopen procházet skladem zcela bez účasti člověka.

Jako všude je i zde základem unikátní identifikace jednotek a lokací. Veškeré objekty, v tomto případě logistické jednotky (palety) a obchodní jednotky (kartony), jakož i samotná regálová místa jsou označeny etiketou s RFID tagem. Na dronu, který má dopředu naprogramovánu optimální trasu letu, je připevněna UHF RFID čtečka. Při průletu mezi regály dron detekuje a snímá každou logistickou jednotku i její umístění. Tímto způsobem je možné zcela bezobslužně a maximálně efektivně provádět průběžnou inventuru stavu zásob ve skladu, navíc v nevyužitém časovém období. Takto nashromážděné informace je možné následně přenášet pomocí inteligentních rozhraní a služeb do informačních systémů třetích stran. Tento přímý přenos vybraných informací týkajících se stavu zásob u obchodního partnera jim umožňuje pružněji reagovat, optimalizovat logistiku, v neposlední řadě též efektivně předpovídat a plánovat výrobu.

Krůček k M2M

Podle zástupců společnosti AIBOTIX je největší výzvou projektu InventAIRy právě vývoj autonomního robota a anténního systému s kognitivními schopnostmi, který by byl schopen samostatné navigace a komunikace s ostatními zařízeními (M2M). Použitý dron je totiž postaven na platformě druhé verze již několik let používané hexakoptéry Aibot X6, která je určena k outdoorovým aplikacím s řídícím operátorem. Přestože je Aibot X6 vybaven nejmodernějšími technologiemi usnadňujícími jeho provoz a zabezpečení proti pádu, je k jeho řízení nutný operátor, obsluhující běžný tablet.

Další využítí

Primárně je Aibot X6 osazen digitální kamerou s vysokým rozlišením nebo termokamerou. Používá se pro inspekci vedení vysokého napětí, ropovodů, plynovodů a teplovodů, pro kontrolu větrných a fotovoltaických elektráren nebo např. pro sledování bezpečnosti plánovaných letových tras. Oproti klasické helikoptéře jsou náklady Aibot X6 několikanásobně nižší, a tak se v nemalé míře používá pro různé marketingové aktivity – koncerty, sportovní akce nebo třeba filmování krajiny. Díky svým unikátním vlastnostem je možné jej používat i v extrémních podmínkách, např. v polárních oblastech nebo jako rychlou a účinnou diagnostiku při živelných katastrofách.

Podrobnější informace k dronu Aibot X6: http://www.aibotix.com/
Oficiální stránky projektu InventAIRy: http://www.inventairy.de/

Animance inventury pomocí dronu

Jak provádíte inventuru skladu ve Vaší společnosti?

Stále používáte systém tužka­ papír? S řešením inventarizace máme mnohaleté zkušenosti, kontaktujte nás. Předvedeme vám, že inventarizaci lze provádět rychle a jednoduše pomocí mobilních technologií.

Kontaktní formulář

Vyplněním Vašich osobních údajů se ESP holding a.s., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 27261387, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde