Technologie Datalogic v boji proti padělání léků

Fenomén falšování léků dosáhl v Evropské unii alarmující úrovně. Padělané léky se k pacientům šíří nejen prostřednictvím sítí nelegální distribuce, ale také se dostávají do všech součástí legálních dodavatelských řetězců. Obě metody distribuce představují vážnou hrozbu pro veřejné zdraví.

Problém padělání léků je znám v rozvinutých i rozvojových zemích. Až 30 % léčivých přípravků v rozvojových zemích je falešných. Jejich pořízení je snadné - díky internetovým obchodům, globálním dodavatelským kanálům a minimálním postihům se padělané léky prodávané na předpis staly rychle expandujícím oborem. Tento nebezpečný obor má celosvětově odhadovanou tržní hodnotu 75 miliard dolarů ročně. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že mezi 1 % a 10 % celosvětově prodaných léků jsou padělky. Toto číslo může v některých zemích nabývat hodnotu až 50 %.

Například, podle Světové zdravotnické organizace zemře ročně 200 000 lidí díky nevyhovujícím, falešným a neefektivním lékům proti malárii, které nedostatečně zničí za ni zodpovědného parazita. Tyto léky často obsahují malé množství účinné látky, což vede ke zmírnění některých příznaků, avšak chorobu zcela nevyléčí. Snížená účinnost zhoršuje problémy zdravotní péče tím, že přispívá k rozvoji rezistentních kmenů malárie. Desetiletí bojů proti malárii by tak mohlo být ohroženo díky výskytu falešných léků na trhu.

Nelegální obchodování s padělanými léky může nést až desetkrát větší zisky než obchodování s drogami. Za každých investovaných 1000 dolarů mohou zločinci získat:

  • 20,000 z prodeje drog
  • 43,000 z prodeje cigaret
  • 500,000 z prodeje falešných léků

Zprostředkování prodeje falešných léků nebo účast na něm se může dotknout nebo za něj mohou nést zodpovědnost i třetí strany. V roce 2011 společnost Google zaplatila 500 milionů dolarů vládě Spojených států poté, co podezřelé zahraniční lékárny cílily reklamu na zákazníky v USA pomocí její služby AdWords. V roce 2013 zaplatila kurýrní firma UPS federální vládě USA částku 40 milionů dolarů, jelikož dodávala léky bez lékařského předpisu.

Rostoucí riziko pro veřejné zdraví a bezpečnost přinutilo Evropskou komisi pro veřejné zdraví a posuzování rizik jednat. V roce 2011 vydala směrnici 2011/62/EU ve snaze zabezpečit legální dodavatelské řetězce před padělanými léčivými přípravky.

Směrnice stanovuje opatření, která mohou zamezit zavádění padělaných léků do všech součástí legálních dodavatelských řetězců:

  • Upevnění bezpečnosti a sledovatelnosti zařízení
  • Zlepšení kontroly distribučních řetězců
  • Rozšíření kontroly nad aktivními farmaceutickými látkami (API) a lékařskými dodavatelskými řetězci, včetně zlepšení kontroly zprostředkovatelů a obchodníků
  • Zavedení nových požadavků na zdrojové suroviny
  • Kontrola a harmonizace online prodeje léčiv

Směrnice také zavádí používání 2D čárových kódů pro medicínská balení. Tyto kódy obsahují randomizované sériové číslo, číslo produktu, číslo šarže a datum expirace. Lékárnici mohou načtením čárového kódu identifikovat falešné léky, ale také legální léky, které jsou staženy z prodeje či zabránit prodeji prošlých léčiv. Tato kontrola umožňuje ověření produktu přímo v místě prodeje či podání léku – v maloobchodních lékárnách i nemocnicích.

Datalogic nabízí širokou škálu ručních snímačů a mobilních terminálů vhodných pro použití v lékárnách a nemocnicích, které jsou schopny číst 2D čárové kódy umístěné na obalech. Jednoduché, rychlé a efektivní snímání v místě prodeje či podání léku lze zajistit s pomocí kompaktního, lehkého a odolného zařízení, jako je mobilní terminál Datalogic Memor™ X3, nebo ergonomického PDA Datalogic Lynx™. Víceúčelový snímač, imager Datalogic Gryphon™ je navržen s ohledem na použití ve zdravotní péči díky krytu s příměsí iontů stříbra, který je odolný desinfekčním prostředkům a snižuje riziko přenosu infekce.

Zdroje:

Datalogic.com
World Health Organization 
Report on EU customs enforcement of intellectual property rights 2011
IRCAM Institute of Research Against Counterfeit Medicines 
International Medical Products Anti-Counterfeiting Taskforce 
European Union

Kontaktní formulář

Vyplněním Vašich osobních údajů se ESP holding a.s., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 27261387, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde