Výhody RTLS lokalizace strojů v reálném čase

  • Přesnost 30 cm, která umožňuje rychlou identifikaci položek, jako je materiál, polotovary, výrobky nebo firemní majetek.
  • Optimalizace pracovních procesů, které vedou ke zvýšení účinnosti práci a úspoře nákladů.
  • Bezpečný provoz, který eliminuje zranění zaměstnanců a materiálové ztráty.
  • Plná průmyslová certifikace pro zaručení spolehlivého a škálovatelného výkonu i v nejnáročnějších prostředích.

Jak funguje RTLS sledování majetku a zboží

Každá položka (majetek, materiál, výrobek) je vybavený UWB (ultra-wideband) tagem, který přenáší signál do kotev (UWB antén) umístěným na stropě provozu. UWB tagy mohou být také umístěny na paletách. Kotvy vysílají signál na server RTLS a vypočítávají polohu objektu v reálném čase s přesností na 30 cm. UWB tag může být napájený z baterie vozidla nebo z vlastní baterie, která má životnost až 5 let.


Přínosy RTLS řešení pro monitoring manipulační techniky

Přehled o stavu položek v reálném čase

RTLS lokalizace v reálném čase poskytuje okamžitou vizualizaci umístění nebo pohybu majetku či jiných fyzických položek s přesností 30 cm. Přehled o stavu aktiv nebo zásob výrazně snižuje čas dohledáváním položek, které mohou být špatně umístěné. Historická data navíc poslouží k lepšímu plánovánování procesů, monitoringu zásob a zefektivnění pracovních postupů.

Přehled o stavu položek v reálném čase

Plnění cílů založené na umisťování položek v reálném čase

V průmyslovém prostředí znamená pohyb a skladování majetku, polotovarů nebo výrobků část výrobní fáze. S RTLS řešením vytvoříte požadovaný počet virtuálních zón, které odpovídají různým fázím výroby. Pokud operátor nebo robotické zařízení umístí položku uvnitř zóny, může se automaticky spustit požadovaná akce.

Plnění cílů založené na umisťování položek v reálném čase

Sledování nástrojů v reálném čase a jejich konfigurace

Díky RTLS lokalizaci v reálném čase mají pověřené osoby neustálý přehled nad tím, jestli se správné nástroje nacházejí na správných místech, a to ve správné konfiguraci. Identifikace s přesností 30 cm zabere okamžik, což eliminuje ztráty způsobené ručním hledáním. Příkladem automatické konfigurace může být nastavení utahovacích momentů na konkrétních pozicích v automotive. Tím se lze vyhnout zpomalení nebo zastavení montážní linky.

Sledování nástrojů v reálném čase

Sledování manipulační techniky pro zvýšení bezpečnosti

V rámci RTLS lokalizace lze majetek nebo jiné položky sledovat také nepřímo. Například u mostového jeřábu je možné monitorovat polohu háku v reálném čase. Materiál je identifikován automaticky po naložení, dokud se nevyloží. Dochází tak k monitoringu materiálu a hlídání poloh pro vyložení. Řešení navíc zvyšuje bezpečnost v provozu, protože je možné využít automatické upozornění pro jeřábníka, pokud je osoba v nebezpečné blízkosti háku.

Sledování manipulační techniky pro zvýšení bezpečnosti

eKanban pro sledování a plánování výroby

S RTLS řešením můžete vyměnit klasický kanban systém za elektronický. Díky digitalizaci procesu se zkracují dodací lhůty k pokrytí výrobních operací, objem zásob je správně dimenzovaný a chyby způsobené ručním zadáváním vymizí. Obrovskou výhodou je plná viditelnost procesů v reálném čase.

RTLS kanban pro sedování a plánování výroby

Efektivní dohledávání položek v reálném čase

Krátké dodací lhůty jsou pro úspěšnou zakázkovou výrobu zcela zásadní. S RTLS lokalizací může pověřený pracovník jednoduše sledovat jakékoliv položky a najít přesnou polohu umístění za pár vteřin. Úkoly s tím spojené jsou rozdávány digitálně, což výrazněji urychluje všechny postupy.

Dohledávání položek v reálném čase

Nepřímé sledování položek prostřednictvím manipulační techniky

Než monitorovat stovky až tisíce položek (například palet), je mnohdy výhodnější je sledovat s využitím manipulační techniky. Sledování spočívá v identifikaci položek pomocí snímačů a čárových kódů/RFID tagů během nakládky. Postačí tak pouze sledovat pohyb manipulační techniky. Dosáhnete plné viditelnosti umístění položek v reálném čase.

Sledování položek prostřednictvím manipulační techniky

Řízení kvality založené na sledování položek v reálném čase

Nezbytnou součástí zajištění kvality výroby je monitoring správnosti výrobních procesů. Toho lze dosáhnout sledováním polohy každého produktu během výroby a měřením doby, která je potřebná pro vhodnou úpravu. Například v případě aplikace nátěru polotovaru ve vodní lázni je možné nastavit dobu nutnou pro ponoření, aby byl výsledek stoprocentní.

Řízení kvality díky sledování položek v reálném čase

Efektivnější dohledávání položek díky RTLS

Bezprostřední identifikace v reálném čase zdokonaluje procesy, které pracovníci využívají k nalezení nebo umístění položek na správné místo. Krásným příkladem je hlasová navigace zaměstnanců, která automaticky vybere optimální cestu k pozici v nejlepším možném pořadí vychystávání.

Efektivnější dohledávání položek díky RTLS

 

 

Máte zájem o konkrétní aplikaci RTLS technologie?

Zde je ten nejlepší prostor pro sdílení vašich požadavků – ozveme se co nejdříve.

CAPTCHA
1 + 0 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.